Muzeum Regionalne w Mielcu powstało jako instytucja państwowa 1 I 1978 r. Dyrektorem placówki został Henryk Momot, aktywny działacz społeczny, artysta, malarz. Mielec czekał na powstanie państwowego Muzeum wiele lat, wcześniej, przez dekadę, funkcjonowało w mieście muzeum społeczne utworzone przez TMZM. Towarzystwo przekazało placówce w depozyt dużą kolekcję zbiorów uzyskaną w darach od mieszkańców miasta. Muzeum od 1 I 1998 r. weszło w strukturę SCK w Mielcu. Obecnie składa się z dwóch obiektów: Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” i Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”.
Pierwszą siedzibą instytucji był lokal położony przy ul. Mickiewicza 13. Składał się z kilku pomieszczeń, zbyt małych, by mogły pełnić funkcję sal wystawienniczych. Brakowało w nim również funkcjonalnego zaplecza. W wyniku szybkiego powiększania się zbiorów ówczesny dyrektor Muzeum wraz z członkami TMZM rozpoczął starania o pozyskanie zabytkowego dworu z XIX-XX w. po rodzinie hr. Oborskich. Miejska Rada Narodowa przychyliła się do pomysłu i w 1983 r. podjęła uchwałę przekazującą budynek na siedzibę Muzeum. W międzyczasie pojawiła się inicjatywa ratowania od wyburzenia m.in. murowanego domu z początku XX w. mieleckich fotografów A. i W. Jadernych. Obiekt ten wraz z sąsiadującym budynkiem rodziny Skrzyniarzów stał się od 1987 r. nowym lokalem instytucji. Niestety, również on okazał się niewystarczający. Zmiana nastąpiła po przeniesieniu siedziby głównej Muzeum do Pałacyku Oborskich (ponownie przekazany w 1992 r. na siedzibę placówki), którego gruntowna restauracja została przeprowadzona w latach 1993-2001; „Jadernówkę” odrestaurowano w latach 2010-2011.
Misją Muzeum Regionalnego jest gromadzenie i ochrona dóbr dziedzictwa kulturowego o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o treściach zgromadzonych zbiorów i upowszechnianie ich wartości historycznych, a także kształtowanie wrażliwości poznawczych i estetycznych.
Eksponaty prezentowane są na wystawach stałych oraz czasowych. Równie ważnym zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o historii, tradycji, kulturze i zabytkach regionu. Muzeum organizuje warsztaty edukacyjne oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży, konferencje naukowe i popularnonaukowe, wykłady o tematyce historycznej, a także cykliczne imprezy, np. Noc Muzeów. Placówka wydaje książki popularyzujące wiedzę o Mielcu i okolicach. Dotychczas wydano kilkadziesiąt pozycji o szerokiej tematyce (w ramach Biblioteki Muzeum Regionalnego w Mielcu – 55). Wśród nich od 1998 r. ukazuje się „Rocznik Mielecki”.