Od maja 1987 roku "Jadernówka" funkcjonuje jako placówka muzealna. Początkowo pełniła jedynie funkcje wystawiennicze, od 1993 do 2002 roku była siedzibą główną Muzeum Regionalnego. Po przeniesieniu siedziby głównej Muzeum do Dworku Oborskich, w "Jadernówce" pozostały zbiory działu fotograficznego. Zbiory te oparte zostały na spuściźnie po Zakładzie Fotograficznym Augusta i Wiktora Jadernych. Po zakładzie pozostały fotografie oraz szklane negatywy i kilka aparatów fotograficznych.
Od 1996 roku Muzeum zaczęło gromadzić fotografie i sprzęt fotograficzny nie związane swym pochodzeniem z rodziną Jadernych, tworząc interesującą kolekcję związaną z historią fotografii. W wyniku tych działań obecnie dział fotograficzny liczy już ponad 40 tysięcy eksponatów, a obejmuje fotografie, negatywy, blisko 300 starych aparatów fotograficznych, statywy, obiektywy, lampy błyskowe, światłomierze, sprzęt ciemniowy i laboratoryjny, powiększalniki, kasety na klisze szklane, kamery filmowe, rzutniki oraz prasę i literaturę fotograficzną. Jest to znacząca kolekcja tematyczna w skali kraju. Jej wartość podnosi fakt, że jest przechowywana i prezentowana w dawnym Zakładzie Fotograficznym z oryginalną oszkloną altaną fotograficzną.
"Jadernówka" nadal pełni także rolę obiektu wystawienniczego - jest miejscem stałej wystawy sprzętu fotograficznego oraz wystaw czasowych, głównie związanych z fotografią, co pozostaje w zgodności z jej historycznym charakterem.
W 1998 roku z działu historycznego Muzeum Regionalnego w Mielcu wyodrębniono wszystkie muzealia związane z fotografią i utworzono specjalistyczny dział fotograficzny.
Dziś liczy on ponad 40 tysięcy eksponatów, stanowiąc najliczniejszą kolekcję tematyczną w zbiorach mieleckiego Muzeum, a zarazem jedną z największych w kraju. Dla łatwiejszego poruszania się w obrębie tak rozbudowanej kolekcji, zbiory te zostały podzielone na cztery główne zespoły:
- sprzęt fotograficzny
- negatywy
- fotografie
- tematyczną bibliotekę