Wystawa: 1914-1918. Ta wojna zmieniła wszystko! w Pałacyku Oborskich
20.04.2024 - 07.12.2024
I wojna światowa była wyczekiwanym przez Polaków wydarzeniem i szansą na odzyskanie upragnionej Niepodległości. W końcu przeciwko sobie stanęli zaborcy naszego kraju, od lat niewolący nasz naród.
Na prezentowanej ekspozycji w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu ukazujemy wspomniany konflikt wielowątkowo, skupiając się na kilkunastu wybranych przez nas tematach.
Wystawa powstała w oparciu o zbiory 10 instytucji muzealnych z kilku województw oraz prywatnych kolekcjonerów. W większości są to artefakty pamiętające okres 1914-1918, a nawet początek XX wieku.
Zaczynamy od przyczyn wybuchu samej Wielkiej Wojny, przedstawiając sytuację polityczną Europy i Świata. Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie był jednym z zapalników konfliktu i stał się symbolem jej wybuchu.
Następnie zobaczyć można zarówno czyn zbrojny naszych rodaków walczących w różnych armiach, często przeciwko sobie, jak i codzienność żołnierza w okopie, na różnych frontach wojny.
Wojna okopowa nie była niczym nowym. W XIX w. umocnienia takie stosowane były zarówno w wojnach w Europie, jak i w innych częściach świata. Jednak nigdy przedtem tego typu fortyfikacje nie zostały tak mocno rozwinięte i nie odgrywały tak wielkiej roli jak w trakcie Wielkiej Wojny.
Pierwsze okopy na froncie zachodnim zaczęto kopać we wrześniu 1914 r., System obrony, który w założeniu miał być tymczasowy, okazał się wyjątkowo długotrwały. Obie strony konfliktu utworzyły rozległy pas okopów ciągnący się od Morza Północnego aż do granic Szwajcarii.
Życie w okopach nie należało do najłatwiejszych. Na spokojnych odcinkach frontu codziennością żołnierza była poranna musztra, czyszczenie broni, naprawa umocnień oraz rytualna wręcz wymiana ognia z przeciwnikiem.
Na wystawie podkreślony jest także akcent regionalny. Mielczanie rozproszeni po oddziałach trzech brygad legionowych brali udział praktycznie we wszystkich większych bitwach legionowych, składając daninę krwi.
Ciekawym wątkami są: lotnictwo oraz siły morskie. W sierpniu 1914 r. służby aeronautyczne znaczyły jeszcze niewiele. Prymitywne balony, niestabilne w locie sterowce oraz samoloty z niewielkimi na ten czas możliwościami nie cieszyły się zaufaniem. Wojna szybko przyniosła w tej dziedzinie zmiany, w trakcie starć w poszczególnych armiach powstały duże siły powietrzne.
Udoskonalone balony potwierdziły swoją przydatność w całym okresie walk, szczególnie sprawdziły się jako wsparcie artylerii i dowództwa szczebla taktycznego.
Lata 1914-1918 to też śmierć milionów istnień ludzkich na wszystkich frontach wojny i tragedia ludności cywilnej. Konsekwencją nędzy z powodu braków zaopatrzenia i jakości pożywienia, głodu, epidemii, np. tyfusu, tragicznych warunków życia była nierzadko śmierć. Konflikt miał wpływ na rozwój medycyny szczególnie na chirurgię.
Wszystkie te, ale też wiele innych wątków można zobaczyć na prezentowanej ekspozycji. Wzbogacona jest ona o liczne archiwalne multimedia: zdjęcia oraz filmy.
Wystawa przystosowana jest dla najmłodszych. Znajdują się dla nich specjalne kąciki do zabaw, kolorowania, rysowania. W okopie ukryte są także zwierzęta, do których poszukiwania zachęcamy dzieci. Dodatkowo przygotowane są liczne ciekawostki dla dzieci na specjalnych tabliczkach wraz z ilustracjami.
Zapraszamy do odwiedzin naszej placówki.